O nás

Penzion a restaurace Harmony resort Javorník leží v obci Čtyřkoly. Ta dlouho nebyla samostatnou obcí. Patřila ke Lštění u knížecího hradu nad Lštěním. O hradišti Lštění mluví již kronikář Kosmas, když vypravuje, jak na přepevný hrad jménem Lescen dal odvézt Spytihněv II. manželku svého bratra Vratislava II. a věznil ji tam.  Bylo-li něco na místě dnešních Čtyřkol, mohl to být jen mlýn, který patřil ke Lštění.
Více informací o historii obce naleznete na stránkách obce – www.ctyrkoly.cz

Budova dnešního penzionu a restaurace si především po 2. válce také prožila své. Především jde o manžele Burešovi, kteří si kraj u Sázavy zamilovali a hodlali se zde usadit. Jejich plán koupit právě tuto nemovitost ztroskotal po komunistickém puči 1948. Přesto se rozhodli zůstat a penzion vedli pro stranu ČSS. Tato strana se však stále více a více klonila ke KSČ, vznikalo mnoho neshod, a tak byli Burešovi nuceni Javorník opustit a nakonec emigrovali. Jejich dcera Ilona však na dětství strávené ve Čtyřkolech vzpomíná s láskou a pohodou:
„Ještě jsem si vzpomněla na několik detailů. Tam, co máte restaurační sezení, bylo několik sakur – Japonských třešní. Pamatuji si, jak nádherně kvetly. Před okny kuchyně byl ohromný javor, který dával stín v létě a VIP hosté tam často sedávali. A na té straně vedle schodů bývala skalka. Můj tatínek miloval zahradničení, a tak prořezával stromy, opatroval skalku, sekal trávu atd. Kolem plotu na té spodní cestě, která tam téměř není, býval hustý plot z jasmínu.“


HISTORICKÉ FOTOGRAFIE – VSTUPTE >>

Na základě historie a vzpomínek paní Ilony se stávající majitelé rozhodli znovu oživit pohodu a radost tohoto úchvatného místa. Nejen, že budovu penzionu zcela zrekonstruovali, ale po vzoru dřívějších majitelů vzdělávají také zahrádku a přilehlý sad tak, aby se harmonie penzionu dokonale navrátila.

A okolí penzionu Vám přinese další příjemné prožitky. Kolem protéká řeka Sázava, kde kráčela historie. Nad řekou se tyčí zřícenina hradu Zlenice (Hláska). Navštívit lze Přemyslovské hradiště Lštění.
Pohádkově se pobavíte na naučné stezce Pohádkové Hrusice, shlédnout můžete úchvatné Lensedelské vodopády.
A pokud Vám to bude málo, osedlejte koně v Jezdeckém areálu Čtyřkolák.

Od 29.11.2021 do odvolání
RESTAURACE UZAVŘENA.