Jsme manželé Světlana a Tomáš Pokorovi v r. 2015-2020 jsme se rozhodli koupit a zrekonstruovat tento historický dům, nynější penzion a restauraci Harmony resort Javorník, který leží v obci Javorník. Penzion se nám podařilo zcela zrekonstruovat a místo znovu oživit. Historie domu sahá na konec první republiky.

Kdysi tu žili manželé Burešovi, kteří si tento kraj Sázavy zamilovali. Tento dům, taktéž penzion se jim nepodařilo koupit, a tak se i přesto s veškerou láskou a péčí o něj i zahradu starali. V té době vedli penzion spíše pro stranu ČSS, ale byli tu vítáni všichni lidé. Vznikla zde úřední neshoda, a tak Burešovi Javorník opustili a emigrovali. Díky jejich dceři Iloně, která nás vyhledala a jejím vzpomínkám na toto místo se nám podařilo získat informace a zajímavosti jak o domě, tak o zahradě a přilehlém sadu.

Rádi bychom se podle vyprávění přiblížili původnímu stavu zahrady, taktéž i sadu. Místo muselo být překrásné. Sakury (japonské třešně) zdobily svou krásou v květu zadní část zahrady, nyní restaurační posezení. Před okny kuchyně stál ohromný javor, který dával v létě stín a byl zde příjemný odpočinek i pro VIP hosty. Na této straně vedle schodů bývala také skalka. Kolem plotu na spodní cestě, která tam teď téměř není, byl hustý jasmínový plot. Tatínek paní Ilony miloval zahradničení a veškerou péči o zahradu. Tím nás však inspiroval, jak znovu této zahradě vrátit krásu a radost.

V okolí penzionu máte možnosti hned několik výletů. Nad řekou Sázavou, která kolem protéká, se tyčí zřícenina hradu Zlenice (Hláska). Můžete navštívit Přemyslovské hradiště Lštění. Projít a pobavit se na naučné stezce pohádkové Hrusice, kde projdete místa pohádek Josefa Lady. Můžete také navštívit Hrusice a zavzpomínat na Josefa Ladu v jeho rodném domě. Jen pouhých 21km od nás můžete navštívit Lensedelské vodopády. Pokud jste milovníci koní, tak ve Čtyřkolech můžete navštívit jezdecký areál Čtyřkolák.

Více informací o historii obce Čtyřkoly naleznete na stránkách obce.
www.ctyrkoly.cz

Before renovation | Harmony Javorník Restaurace | Harmony Javorník
Posuňte
Exterior | Harmony Javorník Exterior | Harmony Javorník
Posuňte