Zajímavá místa

Hvězdárna Ondřejov – Astronomický ústav Akademie věd České republiky je vedoucí vědeckou institucí v oblasti astronomie a astrofyziky v České republice. Hvězdárna disponuje i největším dalekohledem v Česku. Areál hvězdárny je volně přístupný, do budov je možno vstoupit pouze s průvodcem.

Zámek Konopiště Konopiště vyniká bohatým mobiliárním fondem, zámecké sbírky patří k nejvzácnějším v Evropě. Zámek nabízí čtyři prohlídkové okruhy, expozice doplňkové (Muzeum sv. Jiří, Střelnici, tematickou výstavu) a možnost návštěvy přilehlé Růžové zahrady se skleníky. Velké přízni se těší také zámecký medvěd Jiří, který má výběh na východní straně zámku v místě bývalého příkopu. Tradice chovu medvědů na Konopišti pochází už z 19. století.

Farmapark Soběhrdy – Ve Farmaparku žijí zvířata z celého světa. Uvidíte, jak se kolem vás prochází velbloudi, klokani, pštrosi, buvoli, lamy, prasátka, vysokohorské krávy a dalších skoro 250 zvířat. Se zvířaty budete v přímém kontaktu, můžete si je pohladit nebo je nakrmit. Pro děti jsou připraveny farma jeepy, plovoucí kruhy, tubingová dráha, velké trampolíny, klouzačky, houpačky, prolézačky, vodní hrátky, vláček, lanové centrum, vyhlídková věž u klokanů, dětské traktůrky a bagříky, kryté vyhřívané hřiště a mnoho dalšího.

Posázavský pacifik – Nositelkami tohoto legendárního jména se staly tratě číslo 210 – Praha – Vrané – Čerčany (s odbočkou na Dobříš) a trati číslo 212 – Čerčany – Kácov – Světlá nad Sázavou. Název pochází již z 20. let 20. století, kdy se rozšířil mezi trampy navštěvující tyto lokality, a zůstal populární až dodnes.

Rozhledna na hoře Velký Blaník – Na Velkém Blaníku v nadmořské výšce 638 m se nachází dřevěná krytá věž vysoká 29,5 m. Při dobré viditelnosti je vidět až na okraj hlavního města Prahy. Hora Blaník je opředená spoustou zajímavých legend. Nejznámější z nich je pověst o bájných blanických rytířích, kteří odpočívají uvnitř hory.

Zámek Jemniště – Zpráva o Jemništi pochází z roku 1381. Jedná se o překrásný zámek a za prohlídku rozhodně stojí i park, proslulý bílými pávy.

Rozhledna Špulka – po obvodu rozhledny vede naučná stezka, kde se dozvíte informace z regionu.